The home of intelligent horse racing discussion
The home of intelligent horse racing discussion

TRF Breeders Cup Competition (POWER PLAY RULES)

Home Forums Racing Competitions TRF Breeders Cup Competition (POWER PLAY RULES)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 68 total)
  • Author
    Posts
  • #1507571
    Nathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 23868

    Comp runs on the 6th and 7th November, all welcome to partake

    Rules

    RULES PLEASE READ AS CHANGES FOR THIS COMPETITION

    Please select 2 horses per race (plus as many reserves as you like)
    Instead of choosing a Nap you instead have one power play per day (total 2)
    The power play will be used for two races of your choice per day but the races have to be one after another so for example you pick race 1 you have to have race 2 as well. if you chose race 4 you have to have race 5 aswell.
    Power Plays score double the points for each horse in each position that is available for points.

    I hope I have explained that well enough

    please make clear which races you want as power plays but remember they must be next to each other

    no edits, please make another post
    late entries will lose 10% of points

    SELECTIONS

    Post selections on this thread

    SCORING

    In all races of up to 4 runners – only the winner scores
    In all races of 5, 6 or 7 runners – the first two score
    In all races of 8 + runners – the first three score

    POINTS SCORING (SP’s) (SP will be taken from sporting life website)

    POINTS have been slightly adjusted from normal

    1/2 or shorter – 1st: 4 pts – 2nd: 2 pt – 3rd: 1 pt

    8/15 to 10/11 – 1st: 6 pts – 2nd: 3 pts – 3rd: 1 pt

    Evens to 2/1 – 1st: 11 pts – 2nd: 6 pts – 3rd: 3 pts

    9/4 to 4/1 – 1st: 16 pts – 2nd: 8 pts – 3rd: 5 pts

    9/2 to 15/2 – 1st: 20 pts – 2nd: 10 pts – 3rd: 7 pts

    8/1 to 11/1- 1st: 25 pts – 2nd: 13 pts – 3rd: 9 pts

    12/1 to 20/1- 1st: 33 pts – 2nd: 17 pts – 3rd: 12 pts

    21/1 to 25/1 – 1st: 36 pts – 2nd: 18 pts – 3rd: 14 pts

    26/1 to 32/1 – 1st: 43 pts – 2nd: 19 pts – 3rd: 15 pts

    33/1 & above – 1st: 53 pts – 2nd: 22 pts – 3rd: 17 pts

    **IN THE EVENT OF A DEAD HEAT FULL POINTS WILL AWARDED TO BOTH (OR MORE) HORSES**

    MISTAKES

    Please check your own scores, whilst every attempt is made to get scores 100% accurate mistakes do take place from time to time, please bring to my attention as soon as possible any differences between my scoring and your own. Thanks

    WINNER

    will be the person with the highest score over the two days. In the event of a tie the winner will be the person with the best power play score. If still tied dead heat joint winners will be declared

    In the case of disputes my decision will be final

    Friday 06 November 2020

    19:30 – Breeders’ Cup Juvenile Turf Sprint (Grade 2) (2YO only) 5½f
    20:10 – Breeders’ Cup Juvenile Fillies Turf (Grade 1) (2YO only) 1m
    20:50 – Breeders’ Cup Juvenile Fillies (Grade 1) (2YO only) 1m ½f
    21:30 – Breeders’ Cup Juvenile Turf (Grade 1) (2YO only) 1m
    22:10 – TVG Breeders’ Cup Juvenile Presented By Thoroughbred Aftercare (Grade 1) (2YO only) 1m ½f

    Saturday 07 November 2020

    17:02 – Breeders’ Cup Filly And Mare Sprint (Grade 1) (3YO plus) 7f
    17:39 – Breeders’ Cup Turf Sprint (Grade 1) (3YO plus) 5½f
    18:18 – Big Ass Fans Breeders’ Cup Dirt Mile (Grade 1) (3YO plus) 1m
    18:57 – Maker’s Mark Breeders’ Cup Filly And Mare Turf (Grade 1) (3YO plus) 1m 2f
    19:36 – Breeders’ Cup Sprint (Grade 1) (3YO plus) 6f
    20:15 – Fanduel Breeders’ Cup Mile Presented By PDJF (Grade 1) (3YO plus) 1m
    20:54 – Longines Breeders’ Cup Distaff (Grade 1) (Fillies And Mares) (3YO plus) 1m 1f
    21:33 – Longines Breeders’ Cup Turf (Grade 1) (3YO plus) 1m 4f
    22:13 – Longines Breeders’ Cup Classic (Grade 1) (3YO plus) 1m 2f

    Previous

    2019
    Winner – Bob Rolf
    Runner Up – Raymo61
    Third – Coops72

    2018
    Winner – Goodfellow
    Runner Up – Triptych
    Third – BigG

    2017
    Winner – CharlesOlney
    Runner Up – goodfellow
    Third – Tonge

    2016
    Winner – Bob Rolf
    Runner Up – Pat123
    Third – Goldie

    2015
    Winner – Goodfellow
    Runner Up – Kez1111
    Third – Steve75

    2014
    Winner – del_boy
    Runner Up – Triptych
    Third – Homersimpson

    2013
    Winner – Pat123
    Runner Up – Bob Rolf
    Third – del_boy

    2012
    Winner – Kburza
    Runner Up – BeauRanger
    Third – Goldie

    2011
    Winner – Aaronizneez
    Runner Up – Eclipse First
    Third – Andrew_03

    2010
    Winner – Aaronizneez
    Runner Up – Himself
    Third – Kinglarsson

    2009
    Winner – Aaronizneez
    Runner Up – Stilvi
    Third – Alysheba Fan

    2008
    Winner – Zoz
    Runner Up – Sal
    Third – Librettist

    2007
    Winner – Happy Jack
    Runner Up – Badactor
    Third – Cormack15

    Member since March 2008
    #1509305
    Triptych
    Participant
    • Total Posts 11479

    Just took a look at Fridays card Nathan and quickly came to the conclusion that this years Breeders Cup Comp is not going to be easy. :wacko: Jac

    I wonder what happened to 2017 winner Charles Olney, he used to be a regular on Select 3 Horses when I was doing it.

    Things turn out best for those who make the best of how things turn out...
    #1509349
    Nathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 23868

    It sure does look tricky and spare a thought for the lads that have to put the saddle cloths on Snowfall and Mother Earth… :whistle:

    Member since March 2008
    #1509363
    Nathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 23868

    Snowfall is a reserve so they maybe okay
    Yes, a shame Charles has not been on.
    Did you ever find out anything about Des.??

    Member since March 2008
    #1509384
    Triptych
    Participant
    • Total Posts 11479

    Lol 😅🤣
    ..Bet they dont get that wrong again.

    Sadly no news on Des Nathan, bit of a worry it’s been a while now. :rose:

    Things turn out best for those who make the best of how things turn out...
    #1509715
    raymo61
    Participant
    • Total Posts 4971

    I am confused already and that is before I have picked any horses LOL

    #1509718
    TheKryptonFactor
    Participant
    • Total Posts 1287

    19:30 – After Five & Trade Deal (Bodenheimer)
    20:10 – Mutasaabeq & Fire At Will (Cadillac)
    20:50 – Dayoutoftheoffice & Simply Ravishing (Vequist)
    21:30 PP – Aunt Pearl & Spanish Loveaffair (Plum Ali)
    22:15 PP – Jackie’s Warrior & Likeable (Rombauer)

    #1509722
    cormack15
    Keymaster
    • Total Posts 8845

    7.30 Cowan Lippizaner (res Mighty Gurkha)

    8.10 Gretzky The Great & Public Sector (Res Battleground)

    8.50 Vequit & Dayoutoftheoffice (res Girl Daddy)

    9.30 oodnadatta & Alda (res plum Ali)

    10.15 Classier & Likeable (res Camp Hope)

    Power play the 8.10 and 8.50

    That right Nathan?

    #1509730
    Venture to Cognac
    Moderator
    • Total Posts 16271

    Jac, Charles Olney was logged on a few weeks back.

    #1509731
    Venture to Cognac
    Moderator
    • Total Posts 16271

    7.30 Cowan, Into The Sunrise (Golden Pal)

    8.10 Public Sector, Devilwala (Battleground)

    8.50 Simply Ravishing, Dayoutoftheoffice (Girl Daddy)

    9.30 Oodnadatta, Editor at Large (Aunt Pearl)

    10.15 Classier, Likeable (Next)

    Power Play 1930, 2010

    #1509742
    Michael Walsh
    Participant
    • Total Posts 961

    Friday

    7:30 Cowan & Golden Pal
    8:10 Battleground & Public Sector
    8:50 Vequist & Crazy Beautiful PP
    9:30 Plum Ali & Miss Amulet PP
    10:15 Reinvestment Risk & Essential Quality

    #1509743
    wyldesyde
    Participant
    • Total Posts 1506

    Mighty Gurkha-Into The Sunrise
    Go Athletico-Ebeko
    Vequist-Girl Daddy
    Nazuna-Editor At Large(PP)
    Rombauer-Sittin On Go(PP)

    #1509746
    Triptych
    Participant
    • Total Posts 11479

    Thanks Bobby glad to know Charles O is still lurking here. :good:

    Friday

    7.30 Golden Pal & Bodenheimer (Cowan)
    8.10 Battleground & Mutasaabeq (New Mandate)
    8.50 Princess Noor & Simply Ravishing (Vequist)
    9.30 Aunt Pearl & Campanelle (Plum Ali) (PP)
    10.15 Jackie’s Warrior & Classier (Reinvestment Risk) (PP)

    5 races were hard enough to choose, tomorrow we have to find 9 :wacko:
    Best of luck everyone.

    Things turn out best for those who make the best of how things turn out...
    #1509747
    Red Rum 77
    Participant
    • Total Posts 1784

    Breeders Cup (Friday selections)

    7.30 Golden Pal & Mighty Gurkha (res Lipizzaner)

    8.10 Sealiway & Cadilac (res Battleground )

    8.50 Prince Noor & Dayoutoftheoffice (res Simply Ravishing)

    9.30 Campanelle & Miss Amulet (res Mother Earth)

    10.15 Jackie Warrior & Essential Quality (res Keepmeinmind)

    Power Play races are 8.10 & 8.50 races :scratch:

    #1509749
    Euroalien
    Participant
    • Total Posts 713

    19:30 Into The Sunrise & Mighty Gurkha (Golden Pal)
    20:10 Mutasaabeq & Battleground (Cadillac)
    20:50 Girl Daddy & Dayoutoftheoffice (Simply Ravishing)
    21:30 Aunt Pearl & Plum Ali (Madone) **Power Play**
    22:15 Essential Quality & Sittin On Go(Reinvestment Risk) **Power Play**

    Thanks for running this one Nathan!

    Good Luck Everyone

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 68 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.