The home of intelligent horse racing discussion
The home of intelligent horse racing discussion

Royal Ascot Comp 2020

Home Forums Racing Competitions Royal Ascot Comp 2020

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 195 total)
  • Author
    Posts
  • #1490351
    Nathan HughesNathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 22207

    Comp runs for 5 days from 16th June until 20th June

    RULES

    You select 1 horse in each race over the course of the meeting
    In one race per day you can select 2 horses
    You may chose 1 nap per day (please make clear)
    NAP selections score double for WIN ONLY
    You can pick a next best (NB) as a reserve for your Nap in case of being a non runner
    If Nap is a N/R and your NB is a non runner the reserve of your Nap will become the Nap. (no reserve no nap)
    Entries have to be in before first race of each day, if for whatever reason you are late post your entries still for later races which will be accepted but you will get hit with 20% point deduction for that day
    Strictly no Edits after the off time of 1st race, all points on that day will be deducted
    You may included as many reserves as you like but cannot add any after the time of the first race

    Occasionally the forum can encounter problems. If you are finding it hard to access the forum then you can email your selections to me at 777nathanhughes@gmail.com if I can’t get on I will message Vtc with my selections.
    Make a note of the email address and keep it in a safe place.

    SELECTIONS

    Post selections on this thread

    SCORING

    In all races of up to 4 runners – only the winner scores
    In all races of 5, 6 or 7 runners – the first two score
    In all races of 8 to 15 runners – the first three score
    In all races of 16 to 21 runners – the first four score
    In all races of 22 or more runners – the first five score

    *please note these places are for both handicap and no handicap

    POINTS SCORING (SP’s)

    1/2 or shorter – 1st: 2 pts – 2nd: 1 pt – 3rd: 1 pt – 4th: 0 pts

    8/15 to 10/11 – 1st: 4 pts – 2nd: 2 pts – 3rd: 1 pt – 4th: 1 pt

    Evens to 2/1 – 1st: 8 pts – 2nd: 4 pts – 3rd: 3 pts – 4th: 2 pt

    9/4 to 4/1 – 1st: 14 pts – 2nd: 6 pts – 3rd: 4 pts – 4th: 3 pts – 5th: 1 pt

    9/2 to 15/2 – 1st: 17 pts – 2nd: 8 pts – 3rd: 6 pts – 4th: 4 pts – 5th: 2 pts

    8/1 to 11/1- 1st: 22 pts – 2nd: 10 pts – 3rd: 8 pts – 4th: 6 pts – 5th: 3 pts

    12/1 to 20/1- 1st: 27 pts – 2nd: 14 pts – 3rd: 10 pts – 4th: 8 pts – 5th: 4 pts

    21/1 to 25/1 – 1st: 32 pts – 2nd: 16 pts – 3rd: 12 pts – 4th: 10 pts – 5th: 5 pts

    26/1 to 32/1 – 1st: 40 pts – 2nd: 18 pts – 3rd: 14 pts – 4th: 12 pts – 5th: 6 pts

    33/1 & above – 1st: 50 pts – 2nd: 20 pts – 3rd: 16 pts – 4th: 14 pts – 5th: 7 pts

    **IN THE EVENT OF A DEAD HEAT FULL POINTS WILL AWARDED TO BOTH (OR MORE) HORSES**

    MISTAKES

    Please check your own scores, whilst every attempt is made to get scores 100% accurate mistakes do take place from time to time, please bring to my attention as soon as possible any differences between my scoring and your own. Thanks

    WINNER

    will be the person with the highest score over the five days combined. In the event of a tie the winner will be the person between the tied competitors with the highest score for day 1. If still tied highest scoring NAP.

    In the case of disputes my decision will be final

    Member since March 2008
    #1490352
    Nathan HughesNathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 22207

    RACES

    Tuesday

    13:15 – Buckingham Palace Handicap (Class 2) (3YO plus) 7f
    13:50 – Queen Anne Stakes (Group 1) (Str) (Class 1) (4YO plus) 1m
    14:25 – Ribblesdale Stakes (Fillies’ Group 2) (Class 1) (3YO only) 1m 4f
    15:00 – King Edward VII Stakes (Group 2) (Class 1) (3YO only) 1m 4f
    15:35 – King’s Stand Stakes (Group 1) (Class 1) (3YO plus) 5f
    16:10 – Duke Of Cambridge Stakes (Fillies’ Group 2) (Str) (Class 1) (4YO plus) 1m
    16:40 – Ascot Stakes (Handicap) (Class 2) (4YO plus) 2m 4f

    Wednesday

    13:15 – Silver Royal Hunt Cup Handicap (Consolation Race For The Royal Hunt Cup) (Class 2) (3YO plus) 1m
    13:50 – Hampton Court Stakes (Group 3) (Class 1) (3YO only) 1m 2f
    14:25 – King George V Stakes Handicap (Class 2) (3YO only) 1m 4f
    15:00 – Prince Of Wales’s Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Class 1) (4YO plus) 1m 2f
    15:35 – Royal Hunt Cup (Heritage Handicap) (Class 2) (3YO plus) 1m
    16:10 – Windsor Castle Stakes (Listed) (Class 1) (2YO only) 5f
    16:40 – Copper Horse Handicap (Class 2) (4YO plus) 1m 6f

    Thursday

    13:15 – Golden Gates Handicap (Class 2) (3YO only) 1m 2f
    13:50 – Wolferton Stakes (Listed) (Class 1) (4YO plus) 1m 2f
    14:25 – Jersey Stakes (Group 3) (Class 1) (3YO only) 7f
    15:00 – Chesham Stakes (Listed) (Class 1) (2YO only) 7f
    15:35 – Gold Cup (Group 1) (British Champions Series) (Class 1) (4YO plus) 2m 4f
    16:10 – Britannia Stakes Heritage Handicap (Class 2) (3YO only) 1m
    16:40 – Sandringham Stakes Handicap (Class 2) (3YO only) 1m

    Friday

    13:15 – Palace Of Holyroodhouse Handicap (Class 2) (3YO only) 5f
    13:50 – Albany Stakes (Group 3) (Class 1) (2YO only) 6f
    14:25 – Norfolk Stakes (Group 2) (Class 1) (2YO only) 5f
    15:00 – Hardwicke Stakes (Group 2) (Class 1) (4YO plus) 1m 4f
    15:35 – Commonwealth Cup (Group 1) (British Champions Series) (Class 1) (3YO only) 6f
    16:10 – Queen’s Vase (Group 2) (Class 1) (3YO only) 1m 6f
    16:40 – Duke Of Edinburgh Stakes Handicap (Class 2) (3YO plus) 1m 4f

    Saturday

    12:40 – Silver Wokingham Handicap (Consolation Race For The 2020 Wokingham Stakes) (Class 2) (3YO plus) 6f
    13:15 – Queen Mary Stakes (Group 2) (Class 1) (2YO only) 5f
    13:50 – Coronation Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Class 1) (3YO only) 1m
    14:25 – Coventry Stakes (Group 2) (Class 1) (2YO only) 6f
    15:00 – St James’s Palace Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Class 1) (3YO only) 1m
    15:35 – Diamond Jubilee Stakes (Group 1) (British Champions Series) (Class 1) (4YO plus) 6f
    16:10 – Wokingham Stakes (Heritage Handicap) (Class 2) (3YO plus) 6f
    16:40 – Queen Alexandra Stakes Conditions Race (Class 2) (4YO plus) 2m 5½f

    Member since March 2008
    #1490353
    Nathan HughesNathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 22207

    Previous

    2019
    Winner – Triptych
    Runner Up – Steve75
    Third – John Gooch

    2018
    Winner – Steve75
    Runner Up – Chestnut
    Third – Jack1092

    2017
    Winner – Greenasgrass
    Runner Up – Wyldesyde
    Third – CarryOnKatie

    2016
    Winner – Bob Rolf
    Runner Up – Puttingtheworkin
    Third – Grundy

    2015
    Winner – CarryonKatie
    Runner Up – Seabird11
    Third – Diamond Geezer

    2014
    Winner – Gladiateur
    Runner Up – Nathan Hughes
    Third – ItsConnor28

    2013
    Winner – Patrick2810
    Runner Up – Hot Fuss
    Third – Pat123

    2012
    Winner – Gingertipster
    Runner Up – jbale
    Third – Pants

    2009
    Winner – Young Mick
    Runner Up – Steerforth
    Third – sberry

    Member since March 2008
    #1490514
    raymo61raymo61
    Participant
    • Total Posts 4850

    We will be there Nath and hopefully I can win back the cakes after the hammering I got last week!!
    Also hopefully we will remember to start the first day unlike last week :wacko: :wacko:

    #1490604
    TriptychTriptych
    Participant
    • Total Posts 9950

    Looking forward to this Nathan..no pressure I forgot I won it last year. :wacko:
    Best of luck winning the cakes back Raymo :good: Jac

    Things turn out best for those who make the best of how things turn out...
    #1490644
    Nathan HughesNathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 22207

    Don’t worry Jac,
    I’ve just been on oddschecker and they make you favourite for this, no pressure.. :good:
    also checked out the odds of which cake would be won
    the odds are priced up for Mr and Mrs Raymo but the names in brackets would be priced up fav for those individuals)

    any sort of cream cake 1/1
    Carrot Cake 2/1 (gingertipster)
    battenburg 3/1 (darren83)
    ice bun 6/1
    ring doughnut 6/1 (TAPK)
    cheesecake 7/1
    angel cake 8/1 (Triptych)
    cherry bakewell 10/1
    brownie 10/1
    coffee cake 40/1
    Lemon Puff 100/1 (Gamble, BigG)
    birthday cake 200/1 (bob rolf)

    Member since March 2008
    #1490650
    Nathan HughesNathan Hughes
    Participant
    • Total Posts 22207

    I’ve made a note of my email address in the rules in case of any database or other problems that may occur so that you can post me your selections if having trouble.

    Member since March 2008
    #1490686
    Kez1111
    Participant
    • Total Posts 131

    13:15 – Kaeso
    13:50 – Terebellum/Mohaather
    14:25 – Frankly Darling NAP
    15:00 – Mogul
    15:35 – Liberty Beach
    16:10 – Jubiloso
    16:40 – Dubawi Fifty

    #1490761
    dfwarddfward
    Participant
    • Total Posts 1063

    Mutamaarsik (Motakhayyel)
    Terebellum (Fox Chairman)
    Born With Pride (Miss Yoda)
    Mogul (Papa Power)
    Equilateral (Liberty Beach)
    :bye: JUBILOSO (NAP) :bye: (Queen Power)
    Blue Laureate + Rochester House (Mancini)

    #1490777
    robnorthrobnorth
    Participant
    • Total Posts 4454

    1.15 Motakhayyel NB & Kaeso (Documenting)
    1.50 Mushtashry (Roseman)
    2.25 Trefoil (Passion)
    3.00 Mogul (Arthur’s Kingdom)
    3.35 Glass Slippers (Equilateral)
    4.10 Magic Lily (Queen Power)
    4.40 Summer Moon NAP (Quloob)

    From past efforts my main selections are normally rubbish and the reserves make a profit!

    #1490780
    greenasgrass
    Participant
    • Total Posts 3068

    I’m going back to work tomorrow but got this comp to cheer me up!

    Glen Shiel (Ebury)
    Roseman*nap (Terebellum)
    Miss Yoda NB + Anastarsia (Golden Lips)
    Arthur’s Kingdom (Pyledriver)
    Equilateral (Kurious)
    Queen Power (Wasmya)
    Cliffs of Dooneen (Land of Oz)

    #1490790
    Cork All Star
    Participant
    • Total Posts 419

    1.15 Kaeso
    1.50 Fox Chairman
    2.25 Frankly Darling (nap)
    3.00 Arthur’s Kingdom (nb) and Mogul
    3.35 Glass Slippers
    4.10 Lavender’s Blue
    4.40 Moon King

    #1490792
    John Gooch
    Participant
    • Total Posts 278

    Selections For 1st Day Tuesday June 16th 2020

    Tuesday 1-15 Mutamaasik – (Daarik)
    Tuesday 1-50 Fox Chairman (NAP) – (Circus Maximus)
    Tuesday 2-25 Frankly Darling – (Miss Yoda)
    Tuesday 3-00 Mogul (NB) – (Arthur’s Kingdom)
    Tuesday 3-35 Battaash – (Glass Slippers)
    Tuesday 4-10 Nazeef – (Lavender’s Blue)
    Tuesday 4-40 Verdana Blue – (Moon King)
    Tuesday 4-40 Summer Moon – (Land of Oz)

    Many Thanks :bye:

    #1490798
    BigGBigG
    Participant
    • Total Posts 7127

    Paired with Gamble, and Lemon Puffs to share, mmmmmmmm bliss B-)

    Tuesday

    1.15 Cliffs Of Capri *NB* (Keyser Soze)

    1.50 Circus Maximus + Marie’s Diamond (Terebellum)

    2.25 Frankly Darling (Miss Yoda)

    3.00 Pyledriver (Arthur’s Kingdom)

    3.35 Equilateral (Kurious)

    4.10 Lavender’s Blue *nap* (Nazeef)

    4.40 Moon King (Verdana Blue)

    #1490799
    mickeyjp
    Participant
    • Total Posts 640

    Can’t wait. Fav meeting of the year followed by York August meeting. I expect a few shocks due to loads running for the first time and the changeable weather. Getting my excuses in early 😁

    1.15 Mutaamasik (Kaeso)
    1.50 Circus maximus and fox chairman(billesden brook)
    2.25 Trefoil( miss yoda)
    3.00 Arthur’s kingdom (mogul)
    3.35 Equilateral (glass pipers)
    4.10 Jubiloso (lavenders blue)
    4.40 Moon king( Summer moon)

    Good luck everybody.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 195 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.